Amaç nedir ki bir kadına vurmaktaki? Onu defalarca bıçaklamaktaki, üstüne onlarca kurşun sıkmaktaki, bileklerini kesmekteki, tecavüz etmekteki?

İnsan, bir başka insanın canını yakmaktan neden zevk alır ki? İnsan bir başkasına neden ızdırap verir, neden namusuyla oynar, neden onu hor görüp aşağılar?

Suçu sadece kadın olmak mıdır? Bir insanın gonozomlarından (cinsiyet kromozomu) biri Y yerine X olduğu için öldürülmeli, tecavüz edilmeli veya kurşuna mı dizilmelidir?

Bir kız çocuğu birini seviyor diye babası ya da abileri tarafından öldüresiye dövülmeli midir? Ya da bir kadın kendisine sapkınlık derecesinde ilgi gösteren birine karşı aynı duyguları beslemediği için defalarca bıçaklanmalı ya da mermi yağmuruna mı tutulmalıdır?

Bir kadın kapalı giyindiği için yolda hakarete uğrayıp dövülmeli midir? Ya da bir kadın açık giyindiği için hakarete uğrayıp dövülmeli midir, tecavüz edilip öldürülmeli midir?

Bir kadın, insan değil midir? Bir erkek gibi etten, kemikten oluşmaz mı? Peki neden o zaman bu şiddet? Tıpkı erkek gibi etten-kemikten oluşan, soluk alan bir insana, Kadına şiddet uygulamadaki amaç nedir? Biyolojik farklılığı mı yoksa fiziksel farklılığı mı? Biyolojik olarak X Kromozomu aldığı için mi şiddete maruz kalıyor; ya da birkaç ufak fiziksel farklılık yüzünden mi?

Kadın bir taş değildir, sokakta görüp tekmelediğin ya da fırlattığın… Kadın bir kum torbası değildir, sürekli yumrukladığın. KADIN bir insandır İNSAN! Biyolojik ve fiziksel yönden her erkek kadar insan. Vicdan olaraksa erkeklerin çoğundan daha insan.

Belki de şiddete maruz kalmalarının bir sebebi de budur. İnsanları iyi görmeleri, yufka yürekli olmaları, VİCDANLI olmaları…

Bir erkek bir Kadına neden zarar verir ki… Derdi nedir? Ne zevk alır bundan… Bir amacı var mıdır? Her kadına şiddet haberinde bu soruları sorup duruyorum…

Bir kadın giydiği giysiler yüzünden neden kendilerine yakışmayan sıfatlarla anılır? Neden birisi karşısındaki kadını hiç tanımadığı halde sadece giysilerine bakarak ön yargılı şekilde ona yakışmayan sıfatlar kullanır..?

“Bu soruların mantıklı bir cevabı var mıdır..?” diye, sordum kendime…

“Boşuna düşünmeyin, kadına şiddette mantık aranmaz… Çünkü yoktur.” diye, yanıtladım kendimi.

Boran KUMLU

Paylaş
Önceki İçerikSevişken