Karar vermek hayatımızın en önemli unsuru değil midir? Aldığımız kararlar şekillendirmez mi kendi yaşantımızı? Ya çalışıp kazanırsın, ya oturup yatar sonra da ağlarsın. Ya birini seversin seni üzer, ya biri seni sever sen onu üzersin. Bu değil midir hayat? Farklı kombinasyonlardan oluşan milyonlarca karar! Peki dünya üzerinde yaşayan insanların önemli bir kısmını etkileyecek olan, o önemli kararı veren tek beyne ne demeli? Savaş başlatan bir ülke lideri ve sonrasında ölen binlerce asker ve sivil… Adil mi bu? Kararlarımız sadece kendimizi etkiliyor sanıyoruz ama yanlış düşünüyoruz. Verdiğimiz en ufak bir karar bile bir başkasını dolaylı yönden etkileyebilir. Başka hayatları etkilemek için de herhangi bir ülkenin lideri olmamız şart değil. Sonuçta hepimiz kendi hayatımız kadar varız. İşte sırf bu nedenle daha dikkatli düşünmeliyiz, bencil olmamalıyız, yaşadığımız dünyada canlıların ve bizden başka yaşayan insanların da olduğunun farkına varmalıyız. “Hep ben!” Diyenlerin değil, “Biz!” diyenlerin yanında olmalıyız. Bu çarkı sadece kendilerinin çevirebileceğini sanan sığ kafalıların ve dini siyasete alet ederek insanların yaşam haklarına saldıranların hep beraber karşısında olmalıyız.

Sabah ibadet edip akşam ufacık çocuklara göz koyan piçler varken; hangi dinden, hangi ahlaktan, hangi adaletten bahsedebiliriz?

Kararlarımızı sorgulamalıyız. Düşüncelerimizi tekrar tekrar gözden geçirmeliyiz. Artık bir şeyler yapmalıyız, daha fazla geç kalmadan…

Berk NARCI

Paylaş
Önceki İçerikSevgili Dost 4 (Mektup)
Sonraki İçerikL5 KOĞUŞU