ÇOCUKSULUK VE KÜLTÜR

Geçtiğimiz 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nda özellikle sosyal medyada çokça paylaşılan bir fotoğraf vardı. Fotoğraf bu:

Üzerine işçi sorunlarından, sömürüden ve işçi sınıfını aşağılayan uygulamalardan başlayarak sayfalar dolusu yazı yazılabilir. Benim değinmek istediğim konu ise çocukluk ve çocuksuluk. Şu anda büyük şair Edip Cansever’in dizeleri vuruyor zihnimin kumsallarına “Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor.” Hangi ülkede ve ne zaman çekildiğini bilmediğim bu fotoğrafta, temizlik işçileri araçlarını çocuk parkının yanına park edip çocuklar gibi eğleniyorlar.
Bu fotoğrafın ülkemizde çekilemeyeceğinden emindim. Çünkü çocukluğunu yitirmiş yurdum. Çocuklarına bayram armağan eden ilk ülkede çocuklar bir an önce büyümek zorunda, büyükler gibi düşünmek, büyükler gibi hissetmek ve öyle yaşamak zorunda. İş yerinde, sokakta, meydanda ve hatta okulda; abus suratlı, ciddilik yemini etmiş tipler görürsünüz. Ne vakit onların yaşayış biçimlerinin dışına çıksanız “çocukluk etme” diye uyarıda bulunurlar. Bu kimseler çocuklara dahi ‘oyun’ oynadıkları için kızarlar. Ve bu durum giderek kitlesel bir hal alıyor ne yazık ki!
Bütün araştırmalar, tartışmalar çocukluğun ve oyunlarının kültürden bağımsız olmadığını ortaya koymuştur. Oyun, kültürün bir görevidir ve oyunsallıktan uzak hiçbir uygarlık gerçekliğini kaybetmekten kurtulamamıştır. Bununla beraber yukarıdaki fotoğraftan hareketle proletaryaya övgüler düzüp onların bu çocuksuluklarını şiirsel biçemle dile getirenler, işçi sınıfından yana olanlar elbette dünyanın en haklı mücadelesinin yanındadırlar. Fakat ülkemizin gerçeği salıncakta oynayan işçiler değildir, ülkemizin gerçeği bugüne kadar kendisine her alanda hor görülerek bakıldığı ve ötelendiği için Soma faciasından kurtulduğunda sedyeyi kirletmekten korkup çizmesini çıkarmak isteyen amcadır.
Umudum odur ki; çocuklarımız çocuklar gibi yaşasınlar ve otuzunda işe giderlerken akıllarına park düştüğünde içleri sızlayarak “Ah çocuk olsam.” diye düşünmeden gönüllerince parklarda oynayabilsinler.

Paylaş
Önceki İçerikRAĞMEN SEVECEĞİM
Sonraki İçerikKANSER OLUYORUZ
Yürek işçisi.